#książki, #book, #recenzja

Elżbieta i Małgorzata

Tytuł: Elżbieta i Małgorzata

Autor: Andrew Morton

Wydawnictwo: Marginesy

Rok wydania: 2022

 

Opis wydawcy:

W dzieciństwie i młodości były najbliższymi sobie osobami i najlepszymi przyjaciółkami. Kiedy jednak zrządzeniem losu ich wuj Edward VIII postanowił abdykować, relacje między Elżbietą a Małgorzatą uległy drastycznej zmianie. Małgorzata już zawsze musiała dygać przed siostrą, którą nazywała dotąd „Lillibet”, i spełniać jej życzenia.

Elżbieta patrzyła na wybryki młodszej siostry ze stoickim rozbawieniem, ale walka Małgorzaty o znalezienie sobie miejsca i pozycji w królewskim systemie – a także to, że niekiedy nie umiała sprostać jego oczekiwaniom – często były źródłem spięć i nieprzyjemności.

Ta fascynująca książka bada relacje sióstr na przestrzeni lat: od idylli wczesnego, odizolowanego od świata życia, poprzez trudne lata wojny, aż po rozejście się ich dróg po śmierci ojca i wstąpieniu Elżbiety na tron. Andrew Morton dzięki swojej wyjątkowej pozycji na dworze królewskim zapewnia wgląd w życie tych dwóch jakże różnych sióstr – jednej pełnej obowiązku i odpowiedzialności, drugiej pełnej buntu i niezgody – oraz opisuje trwały wpływ, jaki wywarły na Koronę, rodzinę królewską i sposoby jej dostosowania się do zmieniających się obyczajów XX wieku.

 

Róże Windsoru

Rzadko sięgam po tytuły związane ze współczesnymi monarchiami, chociaż sam ich temat jest dla mnie niezwykle ciekawy i lubię śledzić ewolucję tego ustroju politycznego. W moje ręce trafiła jednak podwójna biografia autorstwa Andrew Mortona, której postanowiłam dać szansę, zwłaszcza że od dawna chciałam bliżej poznać losy księżniczki Małgorzaty.

Zacznę od tego, że w tego typu biografiach bardzo cenię możliwość ujrzenia ludzkiej, prywatnej twarzy bohaterów (nie mam na myśli wywlekania brudów). Andrew Morton postarał się przedstawić rodzinę królewską jako tą, która w miarę możliwości stara się żyć normalnie, podtrzymując bliskie więzi rodzinne. Autor wielokrotnie podkreślał, jak ważna dla króla Jerzego VI i jego żony była ich czteroosobowa rodzina i wychowanie dwóch córek. Wiele mówi się o zimnym chowie dzieci królów i królowych, podczas gdy ta para była tego całkowitym zaprzeczeniem.

Morton opisuje dzieciństwo obu sióstr, edukację, życie w czasie drugiej wojny światowej, a także – co najważniejsze – ewolucję siostrzanych relacji. Warto mieć jednak na uwadze, że w pewnym momencie drogi obu sióstr się rozchodzą, a sam autor przechodzi z opowieści o siostrach, do opowieści przede wszystkim o Małgorzacie. Dla mnie nie była to żadna wada, ponieważ na rynku dostępne są dziesiątki biografii Elżbiety II, ale już nie tak łatwo jest znaleźć tytuł poświęcony jej siostrze.

Przy okazji całkiem przyjemnej w lekturze biografii Mortonowi udało obalić się kilka mitów wielokrotnie powielanych i utrwalonych  przez chociażby serial The Crown. Elżbieta i Małgorzata to idealna pozycja dla osób, które chciałyby przeczytać coś lekkiego w tym temacie i nie mają ochoty sięgać po rozbudowane opracowania o dynastii Windsor, a przede wszystkim dla takich, które są zainteresowane tylko relacją obu sióstr (z naciskiem na Małgorzatę).

 

 

 

***

 

Elżbieta i Małgorzata. Prywatny świat sióstr Windsor do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *