#książki, #book, #recenzja

Emocje

Tytuł: Emocje. Jak uczucia kształtują nasze myślenie

Autor: Leonard Mlodinow

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Rok wydania: 2023

 

Opis wydawcy:

Poruszająco głębokie spojrzenie na rolę uczuć w życiu codziennym, które podważa potoczny pogląd, że rozum i emocje są przeciwieństwami. Każdego dnia podejmujemy setki decyzji, począwszy od tego, co zjeść na śniadanie, a kończąc na sposobach inwestowania naszych pieniędzy, i żadna z tych decyzji nie byłaby możliwa bez udziału emocji. Od dawna mówi się, że myślenie i odczuwanie to oddzielne i przeciwstawne siły naszej osobowości. Jednak według autora niezwykłe postępy w psychologii i neurobiologii dowiodły, że emocje są tak samo ważne dla naszego powodzenia jak myślenie. Jak lepiej komunikować się z innymi? Jak zrozumieć naszą frustrację, strach i niepokój? Co zrobić, aby uczynić nasze życie szczęśliwszym? Odpowiedzi na te pytania możemy znaleźć dzięki zrozumieniu swoich emocji. Podróżując między laboratoriami naukowców prowadzących pionierskie badania a realnymi, niekiedy dramatycznymi sytuacjami, Leonard Mlodinow pokazuje, jak emocje mogą służyć nam pomocą, dlaczego czasami ranią i jaka płynie dla nas nauka w obu tych przypadkach. Dokonując głębokiego wglądu w naszą ewolucję i biologię, autor daje nam narzędzia do lepszego zrozumienia naszych emocji i pełnego wykorzystania płynących z nich korzyści.

 

Co nam w głowie siedzi?

Choć wydawać by się mogło, że emocje w życiu człowieka bardziej przeszkadzają niż pomagają (jakże dobrze żyłoby się bez stresu, poczucia wstydu i winy), to jednak nie ma wątpliwości, że odgrywają one ogromną rolę i wpływają na większość naszych decyzji. Leonard Mlodinow w krótki i przejrzysty sposób stara się wytłumaczyć mechanizmy, które nami sterują, a o których większość z nas nie ma pojęcia.

Emocje to nie tylko zbiór wyników różnych badań dotyczących źródła uczuć. To pozycja, która w bardzo lekki i przystępny sposób opowiada o rzeczach, nad którymi zwykle się nie zastanawiamy, bo reagujemy odruchowo. Mlodinow przekonuje, że emocje nie tylko nie przeszkadzają w życiu, ale w momencie, gdy poznajemy ich źródło, mogą być bardzo przydatne.

Czy wiedzieliście, że chcąc być szczęśliwym w jednakowym stopniu trzeba dbać nie tylko o głowę, ale również o jelita? Że emocje uważane za negatywne były niezwykle ważne, żeby ludzkość w ogóle mogła przetrwać? Że często jedne emocje maskują zupełnie inne – zwykle te trudniejsze? Mlodinow udowadnia, że tak naprawdę niewiele wiemy o tym, co dzieje się w naszych głowach, a świadome przeżywanie emocji mogłoby bardzo ułatwić codzienne funkcjonowanie i relacje z innymi ludźmi.

Emocje to książka, która idealnie równoważy aktualną wiedzę z zakresu badań nad ludzką psychiką z humorystycznym stylem i anegdotami. Ta niewielka pozycja jest świetnym punktem wyjścia, by zrozumieć, co się dzieje w naszych głowach, niejednokrotnie bawiąc i zaskakując czytelnika.

 

 

 

***

 

Emocje. Jak uczucia kształtują nasze myślenie do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *