#książki, #book, #recenzja

Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz

w

Tytuł: Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz

Autor: Matthew Perry

Wydawnictwo: W.A.B.

Rok wydania: 2022

 

Opis wydawcy:

Niezachwianie szczera, poruszająca i zabawna. To jest książka, na którą wszyscy czekali!
Matthew Perry, gwiazda serialu „Przyjaciele”, przenosi czytelników na scenę najbardziej znanego sitcomu wszechczasów, jednocześnie opowiadając o swoich prywatnych zmaganiach z uzależnieniem. Z typowymi dla siebie poczuciem humoru i szczerością szczegółowo opisuje trwającą całe życie walkę z chorobą i to, co ją napędzało, pomimo posiadania „wszystkiego”.
„Przyjaciele, kochankowie i ta wielka, straszna rzecz” to autobiografia zawierająca najbardziej intymne szczegóły dotyczące utraconej miłości Perry’ego, jego najciemniejszych dni i najlepszych przyjaciół.

 

Ze wszystkim Wielka Straszna Rzecz

Zwykle, kiedy sięgam po biografie, są to życiorysy pisarzy, poetów, malarzy lub osób dość blisko związanych ze światem sztuki i kultury. Czasem zdarzają mi się wyjątki, a ponieważ serial Przyjaciele od lat jest jednym z moich ulubionych, tym razem postanowiłam sięgnąć po autobiografię Matthew Perry’ego. Czy Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz to pozycja dla fanów popularnego sitcomu? Nie jestem przekonana. Chociaż biografia serialowego Chandlera zawiera wspomnienia i anegdoty z planu, to trzeba mieć na uwadze, że jest to przede wszystkim historia uzależnień, terapii oraz problemów psychicznych.

Nie mam na najmniejszych wątpliwości, że rola Chandlera Binga była idealnie skrojona pod Matthew Perrey’go. Wyobraźcie sobie jednak tego dziwnego, niepewnego własnej wartości, nieco neurotycznego bohatera wyjętego z hermetycznego świata serialu i umieszczonego w prawdziwym świecie. Otrzymujemy postać, która w dalszym ciągu z dużą dozą autoironii i ciętego dowcipu opisuje rzeczywistość, ale w przeciwieństwie do serialowej historii ani związki, ani przyjaciele czy kariera nie są w stanie pomóc Perry’emu stanąć na nogi.

Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz nie są łatwą i przyjemną lekturą, pomimo charakterystycznego poczucia humoru autora. Jestem głęboko przekonana, że jest to pozycja, która trafi do osób, które mierzą się z uzależnieniami i depresją. Być może na pierwszy rzut oka wieloletnia walka z poważnymi problemami (z ocieraniem się o śmierć włącznie) nie wydaje się zbyt motywująca, to jednak mimo wszystko jest to historia człowieka, który ciągle się nie poddał i wytrwale walczy o zdrowie i życie.

 

 

 

***

Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz do kupienia na Bonito

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *