#książki, #book, #recenzja

Okruchy dnia

Tytuł: Okruchy dnia

Autor: Kauzo Ishiguro

Wydawnictwo: Albatros

Rok wydania: 2021

 

Opis wydawcy:

Stevens to kamerdyner idealny, stawiający ponad wszystko lojalność wobec chlebodawcy i perfekcyjne wypełnianie obowiązków. Właśnie temu podporządkowuje całe swoje życie.

Po latach pracy w Darlington Hall, kiedy rezydencja jest już owiana złą sławą z powodu pronazistowskich sympatii jej właściciela, Stevens wybiera się w podróż, aby namówić do powrotu dawną gospodynię, pannę Kenton. Przemierzając Anglię, wspomina przeszłość i nieuchronnie musi dojść do wniosku, że zadowalając się namiastką życia, stracił szansę na miłość i szczęście.

 

Ze wspomnień pewnego kamerdynera

Są takie powieści, w których właściwie nie ma akcji, a mimo to trudno się od nich oderwać. Do takich z pewnością zaliczają się Okruchy dnia. Powiedzieć, że przepadałam w tej historii od pierwszej strony, to nic nie powiedzieć.

Okruchy dnia to bardzo kameralna opowieść pewnego kamerdynera, którego poznajemy w bardzo nietypowej dla niego sytuacji – w czasie urlopu, którego nie miał od niepamiętnych czasów. W czasie podróży Stevens wspomina wydarzenia, które miały miejsce trzy dekady wcześniej, w czasach świetności majątku, w którym służył.

W swojej opowieści Stevens przemyca więcej, niż pozornie mogłoby się wydawać. W codzienne życie w posiadłości Darlington Hall zostają wplecione wątki układów politycznych, które doprowadziły do wybuchu drugiej wojny światowej. Ponadto między wierszami zostaje przedstawiona – wbrew wszelkim pozorom – bardzo burzliwa historia relacji Stevensa oraz panny Kenton.

Uwielbiam oszczędność słów i środków z jaką Ishiguro kreuje rzeczywistość. W Okruchach dnia nie znajdziemy wielkich słów, gestów, patosu, a mimo wszystko cały czas wyczuwalna jest nostalgia i pewien tragizm głównego bohatera. Sam Stevens jest niezwykle uroczą postacią, w swoim profesjonalizmie aż komiczną. Z przyjemnością śledzi się jego opowieść.

Okruchy dnia to nostalgiczna i kameralna historia straconych nadziei i możliwości. To powieść, która jednocześnie potrafi wywołać w czytelniku rozbawienie i smutek. Wiem, że nie każdy jest miłośnikiem tego typu narracji, w której niewiele się dzieje (przynajmniej pozornie), ale dla mnie jest to perfekcyjnie napisana historia.

 

 

 

***

Okruchy dnia do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *