#książki, #book, #recenzja

Opowieść sióstr

Tytuł: Opowieść sióstr

Autor: Donatella Do Pietrantonio

Wydawnictwo: Mando

Rok wydania: 2023

 

Opis wydawcy:

Nie widziały się od lat. Są różne. Jedna jest oazą spokoju, druga ma ognisty charakter. Łączą je więzy krwi, przed którymi nie da się uciec. Wspólna trauma, niezdolna do miłości matka i bieda, w której wyrosły. Każde ich spotkanie jest pełne napięcia.

Pewnej nocy Adriana niespodziewanie staje w progu domu Arminuty. Jak zawsze przynosi ze sobą bezczelny nieład, który rujnuje spokojne życie siostry. Wraz z nią pojawia się też pragnienie zmierzenia się z prawdą. Nawet tą niewygodną i gorzką.

Donatella Di Pietrantonio wprowadza czytelnika w świat skomplikowanych relacji rodzinnych, dysfunkcyjnych związków i intymnych tajemnic. Opowieść sióstr to subtelna, brawurowo napisana proza, która niepokoi, ale i wzbudza nadzieję.

 

Arminuta powraca

Porzucona córka autorstwa Donatelli Di Pietrantonio wywarła na mnie ogromne wrażenie, stając się godną następczynią Genialnej przyjaciółki Eleny Ferrante. Di Pietrantonio postanowiła nie kończyć historii Arminuty na jednej powieści i kontynuować skomplikowane relacje rodzinne w Opowieści sióstr.

Największą zaletą Porzuconej córki był gęsty klimat powieści. Chociaż w samej historii wybrzmiewało kilka wątków – rodzicielskiego porzucenia, niedopasowania do środowiska, dojrzewania i odkrywania własnej tożsamości to, pomimo niewielkich rozmiarów książki, żaden aspekt nie był potraktowany powierzchownie.

W Opowieści sióstr niestety zawiodła kompozycja. W czasie lektury można odnieść wrażenie, że cała historia jest poszatkowana, a przeskoki w czasie powodują, że trudno jest się emocjonalnie zaangażować w fabułę. Di Pietrantonio i w tej powieści ciekawie zbudowała relację sióstr, ale to Porzucona córka ma zdecydowanie większą głębię psychologiczną bohaterów i lepiej przedstawione wydarzenia i emocje.

Byłoby dużym nadużyciem powiedzieć, że Opowieść sióstr była dla mnie rozczarowaniem – to raczej moje ogromne oczekiwania sprawiły, że poprzeczka dla kolejnej powieści Di Pietrantonio znalazła się naprawdę wysoko. Myślę, że znacznie lepiej byłoby, gdyby autorka rozłożyła historię Arminuty na kilka części i bez presji i pośpiechu poprowadziła wszystkie wątki, jednak w dalszym ciągu Opowieść sióstr jest pozycją, którą można bez wyrzutów sumienia polecić wszystkim miłośnikom włoskiej prozy .

 

 

 

***

 

Opowieść sióstr do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *