#książki, #book, #recenzja

Gorzki cukier

Tytuł: Gorzki cukier

Autor: Avni Doshi

Wydawnictwo: W. A. B.

Rok wydania: 2023

 

Opis wydawcy:

Jako młoda kobieta Tara była nieokiełznana i buntowała się przeciwko surowym zasadom obowiązującym kobiety w Indiach. Porzuciła zaaranżowane przez rodziców małżeństwo, wstąpiła do aśramy, wdała się w romans z nieokiełznanym artystą…

Antara – jej córka – towarzyszyła matce w tym pełnym wzlotów i upadków życiu. Ich relacja nigdy nie była łatwa. Po latach, kiedy Tara zaczyna tracić pamięć i wymaga opieki, Antara musi zmierzyć się z obowiązkiem zadbania o matkę, która o nią nie dbała nigdy, a także wrócić do bolesnych i traumatycznych wspomnień.

Gorzki cukier to przejmująca historia zatrutej miłości matki i córki. Ostra jak nóż i przetykana zjadliwym humorem opowieść, która powoli rozwija supeł wspomnień i wyobrażeń wiążących obie kobiety, aż wreszcie ukazuje głęboko skrywaną prawdę.

 

Gorycz wspomnień

Debiutancka powieść Avni Doshi dotyka tematu trudnej, toksycznej relacji córki i matki. Umiejscowiona w indyjskich realiach pozwala nieco zanurzyć się w innej kulturze, traktując jednak o sprawach dość uniwersalnych, jak chociażby łączenie różnych ról w życiu i dostosowywanie się do społecznych oczekiwań.

Matka Antary zaczyna powoli osuwać się w niepamięć. Choć początkowo nikt poza jej córką nie traktuje poważnie niepokojących objawów, to jednak diagnoza jest nieubłagana. Główna bohaterka podejmuje desperacką walkę o zachowanie wspomnień matki, jednak jej pobudki nie są takie, jakich moglibyśmy się spodziewać.

Antara pielęgnuje w sobie żal i rozgoryczenie. Pomimo upływu lat nie potrafi wybaczyć matce jej niestabilności emocjonalnej i tego, że ta postanowiła żyć, wyłamując się ze wszelkich schematów oraz ról społecznych. Można jednak odnieść wrażenie, że tym, co przede wszystkim doprowadza ją do szału i frustracji, jest fakt, że jej matka nie chce wyrazić skruchy ani przyznać się do popełnionych błędów.

Jak na literacki debiut trzeba przyznać, że Gorzki cukier jest naprawdę nieźle napisaną historią, nawet jeśli odrobinę chaotyczną – zwłaszcza w zakończeniu. Poznanie prawdziwej natury i intencji bohaterek nie jest tak proste, jak początkowo może się wydawać, co sprawia, że zainteresowanie fabułą nie maleje w trakcie lektury.

 

 

 

***

 

Gorzki cukier do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *