#książki, #book, #recenzja

Wszyscy niestety normalni


Tytuł: Wszyscy niestety normalni

Autor: Maria Czubaszek

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Rok wydania: 2023

 

Opis wydawcy:

Zebrane w jednym tomie dwie kultowe książki Marii Czubaszek: „Na wyspach Hula-Gula” oraz „Dziewczyny na ścianę i na życie”!
Czubaszek ironiczna, absurdalna, genialna. Teksty i felietony, za które pokochały ją miliony czytelników. A że w życiu i tekstach Marii Czubaszek może wydarzyć się naprawdę wszystko… Nieprawdaż? Prawdaż, niestety! Bo ludzie nienormalni są w tym świecie jak najbardziej normalni!
Uwaga! Przeczytanie tej książki grozi miłością albo uwielbieniem do autorki!

 

Umysł jak brzytwa

Maria Czubaszek słynęła z niezwykle lotnego umysłu i rozbrajającej szczerości – co nie każdemu się podoba. Dokładnie te cechy odzwierciedla zbiór jej tekstów Wszyscy niestety normalni, w którym autorka na każdym kroku zaskakuje czytelników nagłymi zwrotami akcji.

W felietonach Czubaszek czuć, że autorka uwielbiała bawić się słowem. Poziom absurdu w niektórych tekstach przywodzi na myśl dzieła Vonneguta, który nie miał sobie w tej kwestii równych, ale i tu warto zaznaczyć, że nie każdemu takie poczucie humoru przypadnie do gustu, a część czytelników może nawet poczuć się zmęczona takim stylem.

Tekstom Marii Czubaszek trudno odmówić inteligencji czy polotu, ale z pewnością nie jest to ten typ twórczości, który da się pochłonąć za jednym podejściem. W przypadku Wszyscy niestety normalni warto rozłożyć lekturę na raty (ja nie rozłożyłam) – w innym przypadku czytelnika może dopaść znużenie i poczucie, że cały czas czyta ten sam tekst.

Wszyscy niestety normalni odpowiednio dawkowane, dla wielu czytelników może okazać się lekką i przyjemną lekturą – ja sama jednak czuję delikatne “przedawkowanie”. Dla tych, którzy chcieliby poznać twórczość i styl Marii Czubaszek, a nie wiedzą od czego zacząć, pozycja złożona z krótkich tekstów, po które można sięgnąć w wolnej chwili może okazać się idealna.

 

 

 

***

 

Wszyscy niestety normalni do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *