#książki, #book, #recenzja

Nasze winy

Tytuł: Nasze winy

Autor: Louise Kennedy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie

Rok wydania: 2023

 

Opis wydawcy:

Irlandia Północna, 1975 rok. W kraju codziennie wybuchają bomby, trwają krwawe rozrachunki IRA. Młoda nauczycielka Cushla stara się wieść wraz z matką spokojne życie w miasteczku w pobliżu Belfastu. Uczy w szkole parafialnej, a wieczorami pracuje w rodzinnym pubie. Tam poznaje Michaela, adwokata, który zdobył rozgłos, broniąc członków IRA.

On jest protestantem i kocha Irlandię, ale nie uważa, że warto dla niej zabijać. Ona jest katoliczką i wie, że zawsze będzie oceniania przez pryzmat wyznania i pochodzenia. Wbrew rozsądkowi – Michael jest znacznie starszy oraz żonaty – Cushla daje się wciągnąć w jego wyrafinowany świat, zawiązuje się między nimi romans. Brutalne pobicie ojca jednego z uczniów uruchamia jednak lawinę wydarzeń zagrażających wszystkim, których Cushla najbardziej chce chronić.

 

Miłość w czasach antagonizmów

Przedziwna jest debiutancka powieść Louise Kennedy. Na pierwszy rzut oka wyprana z emocji, szorstka i oszczędna w słowach, ale gdy się zaczytać, okazuje się, że to tylko złudzenie. Nasze winy nabrzmiewają uczuciami – zwłaszcza tymi niewypowiedzianymi, zalewanymi alkoholem, dławiącymi w gardle.

Idąc najprostszą ścieżką można by powiedzieć, że powieść Kennedy to klasyczne love story, choć z dramatycznym tłem. Można by, ale byłoby to bardzo nieuczciwe względem samej autorki i jej dzieła. Najważniejszą częścią powieści wydaje się być romans głównej bohaterki, ale jest on tylko pretekstem do opowiedzenia o tym, co w tej historii pozornie udaje tło.

Zamachy, wybuchające bomby-pułapki, krwawe porachunki, szykanowanie, poniżanie – to codzienność naszych bohaterów. Najczęściej nikogo nie interesuje, jakim człowiekiem się jest. Najważniejsze jest to, do jakiego kościoła się chodzi, jaki ma się akcent, poglądy, jakie nosi imię… Cushla żyje na pograniczu dwóch światów, które wzajemnie próbują się unicestwić.

Nasze winy to powieść pisana szarością. Zadziwiająco spokojna jak na przedstawione wydarzenia i jednocześnie pełna niedopowiedzeń, przemilczeń, niejasnych motywacji bohaterów. Relacja głównej pary jest szorstka, cielesna, momentami ocierająca się o wulgarność, a jednocześnie pełna skrywanych lęków i tkliwości. Jeśli już pojawiają się emocje, to są one całkowicie obdarte z ckliwej tandety i romantycznej otoczki. Jeśli ktoś koniecznie chciałby zaliczyć tę powieść jako romans, to jest to romans więcej niż niebanalny.

 

 

 

***

 

Nasze winy do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *