#książki, #book, #recenzja

Upał

Tytuł: Upał

Autor: Victor Jestin

Wydawnictwo: Nowe

Rok wydania: 2023

 

Opis wydawcy:

Niepokojąca, zwięzła i mocna powieść, w której mieszają się skrajne emocje, smutek i wyobcowanie nastolatka, śmierć i miłość, pożądanie i przerażające poczucie winy. Książka stała się sensacją literacką we Francji, była nominowana do nagród Renaudot oraz Médicis, zdobyła Prix Femina des lycéens oraz nagrodę dla młodych pisarzy Prix littéraire de la vocation. Przetłumaczono ją na kilka języków, na jej podstawie powstaje scenariusz filmu.

Ostatni dzień upalnych wakacji na kempingu w Landach. Rodzinne wakacje w tym miejscu nie są szczytem marzeń dla siedemnastoletniego Léonarda. Nieśmiały i wycofany chłopak źle się czuje w tej fabryce rozrywki, gdzie rządzą obsesja dobrego samopoczucia i przymus świetnej zabawy. W czasie wieczornych imprez na plaży pozostaje widzem. Przygląda się zakochującym się w sobie rówieśnikom, co jedynie pogłębia jego brak wiary w siebie i niechęć do własnego ciała. Co się stanie, gdy ostatniej nocy będzie świadkiem śmierci kolegi? Jak zareaguje?

 

Lato brzemienne w skutki

Léonard jest zwykłym, nieco wyobcowanym siedemnastolatkiem. Jak wielu jego rówieśników został wmanewrowany w rodzinne wakacje na dość przeciętnym kempingu, które powoli dobiegają końca. I właściwie mogła być to kolejna młodzieżowa historia jakich wiele, gdyby nie jedna decyzja, która będzie niosła za sobą poważne konsekwencje.

Proza Victora Jestina jest niezwykle oszczędna i bardzo niepokojąca. Główny bohater z każdą chwilą coraz bardziej zachowuje się, jakby pogrążał się malignie. Do tego stopnia, że czytelnik sam zaczyna mieć wątpliwości, czy to co przeczytał, wydarzyło się naprawdę, czy było tylko senną projekcją Léonarda sprowokowaną niezdrową atmosferą panującą na kempingu.

Myślę, że dla wielu osób decyzja podjęta przez głównego bohatera na samym początku powieści, będzie całkowicie niezrozumiała i skutkująca brnięciem w coraz większy absurd. Sama mam wrażenie, że motywacje Léonarda są bardzo złożone i podyktowane nie logiką czy wyrachowaniem, a emocjami mającymi źródło w niechęci do samego siebie, poczuciu wyobcowania i narastającej frustracji.

Victor Jestin opisał piekło dorastania, podkręcając je do ekstremum. Upał to bardzo duszna i ciężka literatura, przypominająca zły sen i tak daleka od lekkiego, wakacyjnego klimatu, jak to tylko możliwe. Nie wiem, czy dla wielu osób będzie to “dobra” proza, ale z pewnością liczne grono uzna ją za intrygującą.

 

 

 

***

 

Upał do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *