#książki, #book, #recenzja

Maud Montgomery. Uskrzydlona

Tytuł: Maud Montgomery. Uskrzydlona

Autor: Mary Henley Rubio

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Rok wydania: 2023

 

Opis wydawcy:

Mary Henley Rubio twórczości Lucy Maud Montgomery poświęciła całe dekady – samo przygotowanie do druku dzienników pisarki zajęło jej ponad dwadzieścia lat. Pracując nad biografią Montgomery, przeprowadziła wiele wywiadów z ludźmi osobiście z nią związanymi – jej synem, synową, krewnymi, znajomymi, sąsiadami i służącymi. Ponadto dogłębnie przebadała bogatą korespondencję pisarki oraz prześledziła wszystkie możliwe źródła, do których zdołała dotrzeć, by rzetelnie przedstawić kontekst społeczno-historyczny życia L.M.M. Krótko mówiąc: zrobiła wszystko, co mogła, by stworzyć jak najlepszą opowieść o jej losach.
W monumentalnym tomie, który mamy przyjemność po raz pierwszy zaprezentować polskim czytelnikom, Mary Henley Rubio zawarła wielowymiarowy, często zaskakujący portret Maud z Wyspy Księcia Edwarda. Pisarkę poznajemy na wszystkich etapach życia – w pozornie idyllicznym dzieciństwie, naznaczonym jednak utratą matki; pełnych pasji młodzieńczych latach, wypełnionych walką o wykształcenie i niezależność w patriarchalnym świecie; oraz dojrzałym życiu, gdy jako bestsellerowa autorka musiała łączyć opiekę nad chorym psychicznie mężem, macierzyństwo i rygorystyczny tryb pracy.

 

Smutne życie Lucy M.

Zupełnie nie spodziewałam się, że autorka powieści, które od pokoleń podtrzymują na duchu dzieci, młodzież (i dorosłych) miała tak trudny i smutny życiorys. Historia Lucy Maud Montgomery to opowieść o ciężarach życia w epoce, w której kobiety były ściśnięte gorsetem norm i oczekiwań społecznych.

Dzieciństwo przyszłej autorki Ani z Zielonego Wzgórza (lub też Anne z Zielonych Szczytów) dość mocno wpłynęło na jej sposób kreowania głównych bohaterek swoich powieści. Właściwie całe życie pisarki, jej relacje z innymi ludźmi obfitowały w późniejsze inspiracje pisarskie. Mary Hanley Rubio wykonała tytaniczną pracę w stworzeniu jak najpełniejszego portretu jednej z najsłynniejszych kanadyjskich pisarek. Biografia jej autorstwa jest niezwykle skrupulatna i pełna prywatnych przemyśleń samej Maud Montgomery, a jednocześnie daleka od plotkarskiego tonu. Każdy etap życiorysu pisarki został opisany w najdrobniejszych szczegółach, nie pomijając trudnych tematów i nie starając się wybielać głównej bohaterki.

Życie Lucy Maud Montgomery od najwcześniejszych lat było naznaczone chorobą, samotnością i rozczarowaniami, których źródłem najczęściej byli mężczyźni z jej najbliższego otoczenia. Wyniszczające nerwowo procesy z nieuczciwym wydawcą, niestabilność psychiczna męża oraz problemy z synami odcisnęły silne piętno na pisarce i jej twórczości. Choć w jej życiu nie brakowało sukcesów, to najczęściej niknęły one w gąszczu problemów, z którymi musiała się mierzyć.

Uskrzydlona to idealna pozycja dla wszystkich miłośników twórczości Lucy Maud Montgomery, ale bycie (lub niebycie) fanem jej książek, nie powinno być głównym wyznacznikiem tego, czy sięgnąć po biografię pióra Rubio, czy nie. Życiorys Montgomery oraz jej niebanalna osobowość sprawiają, że lektura Uskrzydlonej może trafić do znacznie szerszych kręgów niż wyznawcy zwariowanej Ani Shirley. Ja polecam!

 

 

 

***

 

Maud Montgomery. Uskrzydlona do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *