#książki, #book, #recenzja

Zima naszej goryczy

Tytuł: Zima naszej goryczy

Autor: John Steinbeck

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Rok wydania: 2023

 

Opis wydawcy:

Życie w New Baytown w stanie Nowy Jork nie jest proste. Wielu mieszkańców miasteczka nosi w sercach gorycz i rozczarowanie. Ethan Hawley, kiedyś jeden z najbogatszych ludzi w mieście, a teraz sprzedawca w sklepie kiedyś należącym do jego rodziny, stara się zapomnieć o dawnych czasach. Najbliżsi nie pochwalają jego kodeksu moralnego, wciąż mając nadzieję na poprawę statusu, nawet kosztem oszustw i machlojek.
Pewnego dnia Hawley postanawia, że ma już tego wszystkiego dosyć i postanawia wziąć wolne od bycia dobrym człowiekiem. Korzystając z rad rodziny i przyjaciół, zaczyna ryzykowną grę o pieniądze i wysokie miejsce w lokalnej hierarchii. Czy zdecyduje się wrócić na drogę prawa, zanim będzie za późno?

 

Kronika moralnego upadku

Z książkami Johna Steinbecka jest trochę tak, że kiedy przeczyta się jedną z nich, to prawie jakby przeczytało się wszystkie (i wcale nie uważam tego za wadę). Zdecydowana większość jego twórczości skupia się na kondycji człowieka w obliczu Wielkiego Kryzysu i jego następstw. Niezależnie od tego, czy jest to powieść podszyta humorem (jak Ulica Nadbrzeżna), czy w poważniejszym tonie, zawsze najważniejszy jest w niej człowiek, jego rozterki i dylematy.

Bohaterem Zimy naszej goryczy jest Ethan Hawley – człowiek, którego rodzina w przeszłości tworzyła elitę miasta, lecz na skutek złych decyzji inwestycyjnych straciła cały majątek. Hawley z godnością znosił swój los, zatrudnił się w sklepie i prowadził życie uczciwego człowieka, jednak naciski najbliższych i demoralizacja otoczenia sprawiły, że Ethan postanawia polepszyć sytuację w jakiej się znajduje – za wszelką cenę.

Zima naszej goryczy dotyka problemów, z którymi ludzkość mierzy się od wieków – nie ma na świecie jednostki, która nie dążyłaby do poprawy swojego losu. Ethan Hawley noszący w sobie jeszcze iskrę dawnej świetności rodu, na skutek presji otoczenia podejmuje decyzje, które doprowadzają nie tylko do odmiany jego sytuacji materialnej, ale przede wszystkim jego samego.

Środowisko w powieści Steinbecka jest zepsute i zdemoralizowane. Nieliczne przejawy prawdziwych i szczerych uczuć ostatecznie przegrywają z pieniądzem i wizją podwyższenia statusu społecznego. W przypadku głównego bohatera jest to o tyle smutne, że nie sprawia on wrażenia człowieka bezwzględnego i zdolnego do zdrady.

Zima naszej goryczy to powieść, która ma w sobie wszystko to, co jest charakterystyczne w książkach Steinbecka, jednak od pozostałych różni się tym, że nie jest ani humorystyczna, ani dramatyczna jak Na wschód od Edenu czy Grona gniewu. W dalszym ciągu jednak charakteryzuje ją znakomity styl i nieco sentymentalny nastrój, co tylko potwierdza, że nawet jeśli Steinbeck nie stworzył arcydzieła, to nigdy nie schodził poniżej wysokiego poziomu.

 

 

 

***

 

Zima naszej goryczy do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *