#książki, #book, #recenzja

Niedźwiedź w objęciach smoka

Tytuł: Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin

Autor: Michał Lubina

Wydawnictwo: Szczeliny

Rok wydania: 2022

 

Opis wydawcy:

Rosja i Chiny głoszą dziś bezgraniczne partnerstwo strategiczne, twarde jak skała, odporne na każdą pogodę i potwierdzane przyjaźnią polityczną Władimira Putina i Xi Jinpinga. A jeszcze w 1969 roku wojska sowieckie gromiły chińskie nad Ussuri, zaś Mao Zedong obawiał się inwazji Związku Radzieckiego na Chińską Republikę Ludową. Co takiego się wydarzyło, że Moskwa i Pekin w ciągu pół wieku przeszły od wrogości do bliskości?

Michał Lubina ukazuje, jak Rosja stopniowo godziła się z rolą młodszego brata Chin – zarówno w relacjach wzajemnych, jak i na arenie międzynarodowej. Podobnie jak w XVII wieku, gdy kraje te po raz pierwszy nawiązały oficjalne kontakty, Państwo Środka jest dziś ważniejsze, silniejsze i bogatsze. Co Chiny zrobią ze swoją przewagą?

 

Geopolityczne gierki

Układ sił na świecie to bardzo złożona kwestia. Wielu analityków próbuje przewidzieć, jak po zakończeniu wojny na Ukrainie potoczą się losy Rosji, ale niewielu zwraca uwagę, jak ważną rolę odgrywają w tym Chiny. Specjalistą od stosunków między Rosją a Chinami jest Michał Lubina, który w swojej książce wnikliwie opisuje złożone relacje pomiędzy tymi krajami i próbuje przewidywać przyszłość obu tych państw.

Niedźwiedź w objęciach smoka to bardzo szczegółowa analiza stosunków rosyjsko-chińskich z naciskiem na czasy rządów Putina i Xi Jinpinga. Lubina nakreślił historyczny kontekst wzajemnych relacji, ich dynamikę oraz przemiany jakie zaszły w pozycji tych krajów. Autor przeanalizował, kto ma szansę trwale zdominować ten region oraz wpłynąć na zmianę układu sił na świecie.

Reportaż Michała Lubiny to pozycja, która powinna trafić przede wszystkim do czytelników zainteresowanych geopolityką, a zwłaszcza wpływem państw Dalekiego Wschodu na sytuację ogólnoświatową. Początkowo myślałam, że temat mnie przerośnie (lub zanudzi), ale im dłużej czytałam, tym bardziej doceniałam pracę autora. Znudzenia nie poczułam – reportaż polecam.

 

 

 

***

 

Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *