#książki, #book, #recenzja

Kalina Jędrusik. Opowieść córki z wyboru

Tytuł: Kalina Jędrusik. Opowieść córki z wyboru

Autor: Aleksandra Wierzbicka, Mikołaj Milcke

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Rok wydania: 2023

 

Opis wydawcy:

Ilu miała kochanków? Czy za pomocą tabletek usypiała męża, by móc się spotykać z innymi mężczyznami? Czy jako wdowa leżała krzyżem w kościele?

Aleksandra Wierzbicka i Kalina Jędrusik znały się ponad ćwierć wieku. To o niej Jędrusik mówiła „córka”. To w jej ramionach zmarła. To ona znała aktorkę, piosenkarkę i ikonę PRL-u jak nikt inny.
I to ona rzuca zupełnie nowe światło na barwne życie Kaliny Jędrusik.

Po raz pierwszy mówi o Kalinie tak dużo i tak intymnie. Szczerze i bez lukrowania opowiada Mikołajowi Milckemu o Kalinie prywatnej, domowej, bez makijażu i bez blichtru, który towarzyszył jej przez całe życie.

To też osobiste listy Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata oraz nigdy wcześniej niepublikowane fotografie gwiazdy, która do dziś budzi skrajne emocje i – choć nie żyje od ponad 30 lat – wciąż jest bohaterką plotek.

Wszystkie książki, filmy i pikantne relacje mają się nijak do niezwykłej historii, którą trzymacie w rękach.

 

Chwila z prawdziwą Kaliną Jędrusik

Właściwie każda gwiazda ma swój oficjalny wizerunek, często w równym stopniu wypracowany, co nadany przez opinię publiczną. Sławne osoby mają również prywatne oblicze, które zazwyczaj poznaje wąskie grono ludzi – rodzina, przyjaciele, sąsiedzi lub wieloletni współpracownicy. O prawdziwej twarzy Kaliny Jędrusik w jej biografii opowiada osoba, której losy przez wiele lat były związane z losami jednej z najsłynniejszych artystek PRL-u.

Aleksandra Wierzbicka żyła w bardzo bliskiej i emocjonalnej relacji z Kaliną Jędrusik. Tytułowa córka z wyboru nie jest w tym przypadku zwrotem użytym bezpodstawnie. Czy zatem biografia Jędrusik jest laurką? Nie, choć narratorka mierzy się z wieloma plotkami i pomówieniami na temat Jędrusik, jednocześnie jej nie idealizując, nie kryjąc wad – rozrzutności, zaborczości, czy kontrowersji w postaci życia w otwartym związku.

Relacja Aleksandry Wierzbickiej jest pełna ciepła i poczucia bliskości, ale warto pamiętać, że nie jest ona już dzieckiem, a dojrzałą kobietą, którą potrafi trzeźwo oceniać wydarzenia z przeszłości i nie ma żadnych korzyści, żeby przeinaczać fakty – zwłaszcza, że dysponuje wieloma pamiątkami, które uwiarygadniają jej opowieść.

Kalina Jędrusik była niezwykle barwną postacią na tle szarej peerelowskiej rzeczywistości i jeżeli mielibyście ochotę, by choć przez moment z nią poobcować, myślę, że lepsza okazja się nie nadarzy. Jak naprawdę wyglądała jej praca polskiej Marilyn Monroe, co lubiła jeść (w książce znajdują się oryginalne przepisy Jędrusik) i czy naprawdę była skandalistką? To i znacznie, znacznie więcej możecie znaleźć w jej najnowszej biografii.

 

 

 

***

 

Kalina Jędrusik. Opowieść córki z wyboru do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *