#książki, #book, #recenzja

Ostatni sen

Tytuł: Ostatni sen

Autor: Pedro Almodóvar

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie

Rok wydania: 2023

 

Opis wydawcy:

Najbardziej osobista książka Pedra Almodovara. Autoportret rozpisany na dwanaście historii, które ujawniają mniej znane oblicze i pasję pisarską popularnego reżysera. Dwanaście historii obejmujących różne okresy: od późnych lat sześćdziesiątych do dziś, i pokazujących ewolucję Almodovara jako artysty.
Mroczne lata edukacji szkolnej, bardzo osobiste wspomnienie o matce, rozważania na temat własnej twórczości – to wszystko autor zamyka w niewielkich formach fabularnych, dzięki którym możemy odkrywać go na nowo, szukać kolejnych tropów dotyczących jego życia i dzieł. Teksty składające się na ten tom Almodóvar pisał do szuflady przez blisko pięćdziesiąt lat. Fikcja przenika się tu z rzeczywistością, humor – z powagą, racjonalność – z szaleństwem, a logika – z paradoksem. Lektura tych opowiadań przypomina oglądanie filmów Almodovara: zaskakuje, bawi, dezorientuje, wzrusza, skłania do refleksji. A znany reżyser okazuje się również znakomitym stylistą doskonale władającym piórem.
Książkę poleca Grażyna Torbicka: „Taki jest Almodóvar. Są tu szczerość i tajemnica, szaleństwo i spokój, radość chwili i smutek przemijania, a przede wszystkim pasja i pożądanie”.

 

Autobiografia bez biografii

Zapewne wiele osób poczuło ekscytację na wieść o tym, że Pedro Almodóvar postanowił wydać swoją autobiografię, ale podobnie jak w przypadku jego filmowej twórczości i tym razem zagrał wszystkim na nosie. Ostatni sen nie jest autobiografią, w której znajdziemy mniej lub bardziej uporządkowane wiadomości na temat artysty. Właściwie to niewiele znajdziemy w niej encyklopedycznych faktów o najsłynniejszym hiszpańskim reżyserze. Czy to oznacza, że niczego się o nim nie dowiemy? Wręcz przeciwnie.

Z całą pewnością można stwierdzić, że Pedro Almodóvar świetnie radzi sobie w roli prozaika, a krótkie opowiadania zamieszczone w Ostatnim śnie stanowią specyficzną mieszankę inspiracji, nawiązań do znanych już dzieł filmowych oraz wątków autobiograficznych (nie zawsze podanych wprost). Można odnieść wrażenie, że autor skupił się w dziele literackim na tym, co dla niego samego jest najważniejsze, a co niekoniecznie mieści się w ramach klasycznej biografii.

Podobnie jak na ekranie, tak i w literackiej twórczości – nigdy nie wiadomo, co Almodóvar zaserwuje swoim odbiorcom. Ostatni sen zawiera wszystko to, za co kochają go tysiące fanów na całym świecie. Jeżeli ktoś spodziewa się klasycznej biografii, może poczuć lekki zawód, ale i tak zachęcam – sięgnijcie po tę pozycję i dajcie się zaskoczyć.

 
 

 

 

***

 

Ostatni sen do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *