#książki, #book, #recenzja

Enola Holmes. Sprawa brawurowej ucieczki

Tytuł: Enola Holmes. Sprawa brawurowej ucieczki

Autor: Nancy Springer

Wydawnictwo: Poradnia K

Rok wydania: 2023

 

Opis wydawcy:

W ósmej prowadzonej przez siebie sprawie Enola pomaga swojej przyjaciółce lady Cecily uwolnić się spod kurateli okrutnego ojca, odkrywając tym samym jego mroczną tajemnicę.
Enola mieszka samodzielnie w Londynie i pracuje jako perdytorystka. Takiej swobody może jej pozazdrościć lady Cecily, uwięziona w domu przez ojca tyrana. Wygląda na to, że przyjaciółka, którą Enola już dwa razy uchroniła przed zgubnymi planami baroneta, znów potrzebuje jej pomocy.

Młoda detektywka urządza brawurową ucieczkę i ukrywa lady Cecily w swym sekretnym biurze. Niestety matka dziewczyny zatrudnia samego Sherlocka Holmesa do odnalezienia córki, a ten uwija się błyskawicznie. To jednak dopiero początek prawdziwych kłopotów – Lady Cecily znika ponownie, co gorsza, tym razem sama w brutalnej rzeczywistości bezlitosnego Londynu. Enola wie, że musi działać szybko, bo skrywana przed światem podwójna osobowość przyjaciółki może wpędzić ją w jeszcze większe kłopoty.

 

Czmychając przed patriarchatem

Enola Holmes, która zachwyciła czytelników na całym świecie, znów powraca. Choć pierwotnie seria o nastoletniej detektywce kończyła się na szóstym tomie, Nancy Springer postanowiła kontynuować przygody siostry słynnego Sherlocka. Czy ósmy tom dorównuje poziomem pozostałym? Sprawdźmy.

Zacznę od tego, że od pierwszego tomu przygód Enoli, w powieściach przede wszystkim zachwycał mnie język i lekki styl autorki. Sprawa brawurowej ucieczki i pod tym względem wypada bardzo pozytywnie, podobnie jak świetny przekład Elżbiety Gałązki-Salamon. Sama tytułowa “sprawa” nie jest zbyt skomplikowana, ale wcześniejsze również nie były. Seria jest dedykowana głównie młodszym czytelnikom, więc oczekiwanie finezyjnych rozwiązań dla wątków kryminalnych, byłoby w tym przypadku nieco przestrzelone.

Wraz z końcem szóstego tomu – rozwiązaniem zagadki zniknięcia matki głównej bohaterki oraz wyklarowaniem się jej relacji z braćmi – dość mocno zmieniła się dynamika historii. Nie ukrywam, że poprzednia odpowiadała mi bardziej, choć pewnie wielu czytelników doceni nowy układ. W czasie lektury kolejnego już tomu przygód Enoli, nie mogłam pozbyć się wrażenia, że tytułowa bohaterka bardzo wydoroślała i chociaż ciągłe wpada w kłopoty, to ona sama straciła sporo ze swojej uroczej i zabawnej niesforności.

Jedyną rzeczą, która tak naprawdę przeszkadzała mi w trakcie lektury były dość liczne powtórzenia. Ponieważ jest to już ósmy tom serii, można by oczekiwać, że autorka zrezygnuje w końcu z przypominania czytelnikom podwójnego znaczenia imienia głównej bohaterki, czy sprytnego zastosowania damskiej garderoby. W tym przypadku już nawet wiek odbiorców powieści nie jest usprawiedliwieniem dla takich powtórek, a jeśli ktoś zaczyna czytanie serii od końca, to jego problem. Sprawa brawurowej ucieczki to mimo wszystko przyjemna i lekka lektura, napisana z humorem, więc po następną powieść Nancy Springer też zapewne sięgnę z nadzieją, że powróci iskierka, która czyniła tę serię wyjątkową.

 
 

 

 

***

 

Enola Holmes. Sprawa brawurowej ucieczki do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *