#książki, #book, #recenzja

Niedaleko od jabłoni

Tytuł: Niedaleko od jabłoni

Autor: Krystyna Śmigielska

Wydawnictwo: Seqoja

Rok wydania: 2023

 

Opis wydawcy:

Życie pewnego wykładowcy akademickiego wywraca do góry nogami huragan wydarzeń. Najpierw ciska w niego zawartością zielonej teczki, potem przynosi niesfornego studenta i dawną miłość a jeszcze później… A jeszcze później jest jeszcze ciekawiej. Ostatecznie nic nie pozostaje na swoim dawnym miejscu – i w tym cała nadzieja.

 

Pokoleniowe przepychanki

Nieprzemyślany wybryk Joachima – głównego bohatera najnowszej powieści Krystyny Śmigielskiej – pociąga za sobą szereg nieoczekiwanych wydarzeń. Wykładowcę akademickiego – Karola – i studenta połączy znacznie więcej, niż uczelnia i dziedzina, jaką się zajmują.

Niedaleko od jabłoni jest tytułem, który idealnie oddaje istotę fabuły. Autorka ukazała dość nietypowe ojcostwo, w którym jeden z bohaterów może obserwować swoje dziecko z pewnego dystansu, poznając je w dorosłej postaci i odnajdując w nim własne cechy. Relacja obu mężczyzn ma bardzo specyficzną dynamikę – momentami przypominającą przeciąganie liny – w której obaj badają swoje granice.

W powieści Krystyny Śmigielskiej zarówno ojciec, jak i syn muszą się zmierzyć z pewnym etapem w swoim życiu. Dla Joachima oznacza to odnalezienie własnego miejsca w przyszłości, której wizja zmieniła się w konsekwencji problemów na uczelni. Choć uporządkowane życie Karola, jego kariera, bezpieczeństwo finansowe również skończyły się bezpowrotnie, to w jego przypadku raczej przede wszystkim przeszłość jest obszarem, który musi przepracować.

Niedaleko od jabłoni to zaskakująca proza o skomplikowanych relacjach rodzinnych i błędach młodości. Ogromną zaletą powieści są wyraziste kreacje bohaterów i nieprzewidywalność ich perypetii. Krystyna Śmigielska umie stworzyć atmosferę pełną napięcia i nie boi się ironii ani uszczypliwego poczucia humoru.

 
 

 

 

***

 

Niedaleko od jabłoni do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *