#książki, #book, #recenzja

Czas krwawego księżyca

Tytuł: Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Osagów i narodziny FBI

Autor: David Grann

Wydawało: W. A. B.

Rok wydania: 2023

 

Opis wydawcy:

Najgłośniejsza książka non-fiction ostatnich sezonów! Dziennikarz magazynu “The New Yorker” i autor bestsellera “Zaginione miasto Z” na tropie jednej z najbardziej wstrząsających zbrodni w amerykańskiej historii.
Dziennikarz “New Yorkera” i autor bestsellerowej książki “Zaginione miasto Z” David Grann na tropie głośnej zbrodni. Oklahoma w latach 20.: w dziwnych okolicznościach zaczynają ginąć kolejni Indianie ze szczepu Osagów, zwani są najbogatszymi Indianami Ameryki, albowiem na terenach ich rezerwatu znajdują się niezwykle bogate złoża ropy naftowej… Zagadkę serii morderstw próbuje rozwikłać nowo utworzone FBI, trafiając na ślad kolejnych ponurych tajemnic.
Doskonale udokumentowana, fascynująca i przerażająca historia chciwości, rasizmu i zbrodni.

 

Karty wstydu i hańby

Historia rdzennej ludności Ameryki Północnej jest krwawa, bolesna i przepojona niesprawiedliwością. Jednym z jej rozdziałów zajął się w swoim reportażu David Grann opowiadając o tajemniczych morderstwach członków plemienia Osagów. Czas krwawego księżyca to nie tylko relacja o brutalnych sprawach kryminalnych, bo pod płaszczem kolejnej książki napisanej w nurcie true crime, skrywa się mroczna opowieść o ludzkiej chciwości i podłości, która zdaje się nie mieć granic.

W latach dwudziestych XX wieku w hrabstwie Osage w bardzo krótkim czasie odnotowano kilkanaście morderstw dokonanych na członkach jednego plemienia. Miejscowe władze nie wydawały się być zainteresowane rozwiązaniem spraw, dopuszczając się licznych zaniedbań w czasie prowadzonych śledztw, zadowalając się mało prawdopodobnymi wyjaśnieniami. Kolejne zbrodnie prowadzą do Mollie Burkhart, która traci kolejnych członków swojej rodziny i wkrótce zaczyna obawiać się o własne życie.

Czas krwawego księżyca jest reportażem wstrząsającym, bo myśląc o współczesnych Stanach Zjednoczonych, często nie wiemy lub nie pamiętamy, jakim kosztem ten kraj stał się międzynarodową potęgą. W przypadku reportażu Davida Granna ten “koszt” ma imię nazwisko, swoich bliskich, których rzeczywistość została wypełniona żałobą i strachem.

David Grann historię morderstw Osagów opisał z pełnym szacunkiem dla ofiar i ich rodzin. Nie oznacza to jednak, że została ona pozbawiona sensacyjnej atmosfery i nie trzyma w napięciu. Trzyma, a dość dynamiczny sposób narracji nie pozwala odłożyć lektury na później. Prawdę powiedziawszy Czas krwawego księżyca to jeden z najcięższych, najbardziej niewygodnych reportaży, jakie w swoim życiu przeczytałam. Bezkompromisowy, fascynujący i godny polecenia.

 

 

 

***

 

Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Osagów i narodziny FBI do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *