#książki, #book, #recenzja

Zwierzęca księga rekordów

Tytuł: Zwierzęca księga rekordów

Autor: Katharina Vestre, Linnea Vestre

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Rok wydania: 2023

 

Opis wydawcy:

Które zwierzę wyczuwa elektryczność? Ile zębów ma ślimak? Które zwierzę najczęściej puszcza bąki?

Natura jest pełna wspaniałych zwierząt, które są prawdziwymi mistrzami w najdziwniejszych rzeczach.

W tej pięknie zilustrowanej książce poznasz rekordzistów świata we wszystkich naprawdę ważnych kategoriach: takich jak prędkość, pocenie się, sikanie czy liczba oczu. A przy okazji dowiesz się o wielu niesamowitych stworzeniach – na przykład o rybie przewidującej pogodę i o robaku dłuższym niż płetwal błękitny!

 

Z sentymentem

Jest pewien typ książek, do którego mam słabość od najmłodszych lat – edukacyjne książki o zwierzętach dla dzieci. Jako dziecko miałam całkiem sporo tytułów dotyczących tej tematyki, ale z wiekiem wcale nie zaprzestałam śledzenia nowych publikacji. Tak w moje ręce trafiła Zwierzęca księga rekordów.

Fakt, że książka Kathariny i Linnei Vestre ilustrowana jest w nie do końca poważny sposób nie oznacza, że jest ona dedykowana tylko młodszym czytelnikom. Zapewniam, że również dorośli będą w stanie znaleźć w niej coś dla siebie i dowiedzieć się paru zaskakujących ciekawostek.

To, co szczególnie przykuwa uwagę młodszych odbiorców (wiem to z doświadczenia), to fragmenty dotyczące sikania, robienia kup i puszczania bąków, które to czynności dzieciom wydają się nad wyraz zabawne. Zapewniam jednak, że choć lektura niejednokrotnie wywoła uśmiech na twarzy, nie jest to pozycja infantylna, a zabawne ciekawostki z wyżej wymienionych tematów stanowią humorystyczne wprowadzenie do poznania wielu innych wiadomości ze świata zwierząt.

Z duetu biolożki i ilustratorki powstała lekka, ciekawa i zabawna pozycja do czytania w każdym wieku. Pomysłowy rozkład “kategorii”, w których oceniane są poszczególne gatunki, lekki, humorystyczny styl i bardzo przyjemna dla oka szata graficzna sprawiają, że obok tego tytułu nie można przejść obojętnie. Bo czy może być coś lepszego, niż wiedza podana w tak dowcipny i nienachalny sposób?

 

 

 

***

 

Zwierzęca księga rekordów do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *