#książki, #book, #recenzja

Wielki skok Grupy Lazarus

Tytuł: Wielki skok Grupy Lazarus. Od Hollywood do wielkich instytucji finansowych: za kulisami cyberwojny Korei Północnej

Autor: Geoff White

Wydawnictwo: Szczeliny

Rok wydania: 2023

 

Opis wydawcy:

Uważani są za jedną z najskuteczniejszych organizacji przestępczych na świecie – w serii ataków ukradli już prawdopodobnie ponad miliard dolarów. Ich celami są banki centralne, giełdy kryptowalut, hollywoodzkie studia filmowe, a nawet brytyjska służba zdrowia. Korea Północna twierdzi, że oskarżenia stanowią amerykańską próbę zszargania jej wizerunku.

W opisanym tutaj szokującym śledztwie dziennikarz Geoff White zbadał, w jaki sposób hakerzy przez lata wykorzystywali najnowocześniejszą technologię, by zuchwale i bezlitośnie atakować swoich bogatszych i potężniejszych przeciwników. Nie chodziło jednak tylko o pieniądze. Grupę Lazarus wykorzystywano do grożenia demokracjom, kneblowania krytyków Korei Północnej i destabilizowania sytuacji na świecie.

Od tętniących życiem ulic Dhaki przez wspaniałe studia w Fabryce Snów i rozświetlone kasyna w Makau po tajemniczy dwór dynastyczny w Pjongjangu – oto szokująca historia najbardziej niszczycielskich hakerów na świecie, ich ofiar oraz ludzi, którzy próbowali ich powstrzymać.

 

Królowie chaosu

Do mojej banki informacyjnej od czasu do przebijały się informacje o różnych atakach hakerskich, ale nigdy nie łączyłam ich w jedną całość. Dopiero lektura książki Geoffa White’a uświadomiła mi, jak wiele tych spraw było ze sobą powiązanych. Dlaczego ten temat w ogóle wart jest uwagi? Chociażby dlatego, że wraz z rozwojem technologii konflikty międzynarodowe zmieniają swoją specyfikę i przenoszą się na zupełnie nowe pola, a ofiarą może stać się każdy.

Wielki skok Grupy Lazarus opowiada o sianiu chaosu przez grupę północnokoreańskich cyberprzestępców działających z poparciem koreańskiego rządu, mających na celu nie tylko osiągnięcie korzyści finansowych, ale również zwiększenie poczucia zagrożenia w międzynarodowej przestrzeni. White w swojej książce prezentuje, jak trudnym zadaniem było ustalenie, że za tyloma różnymi przestępstwami stoi jedna grupa hakerów na dodatek sterowana przez rząd Korei Północnej. Ataki DDoS, włamania i cyberkradzieże (w tym przedpremierowych filmów Sony Pictures), napady na banki, wykradanie danych w celu szantażowania ofiar – to tylko niektóre metody działania Grupy Lazarus.

Reportaż White’a czytałoby się jak powieść sensacyjną, gdyby nie fakt, że opisane wydarzenia zdarzyły się naprawdę i dotknęły prawdziwych ludzi – czy to przez kradzież pieniędzy, utratę pracy, aż po narażenie ich życia i zdrowia. Być może popadanie w paranoję nie jest najlepszym rozwiązaniem, ale warto mieć świadomość, jakie zagrożenia czyhają na nas w cyberprzestrzeni, w której tak naprawdę nikt nie może czuć się bezpieczny. Wielki skok Grupy Lazarus to świetny reportaż i kolejna pozycja od wydawnictwa Szczeliny warta uwagi.

 
 

 

 

***

 

Wielki skok Grupy Lazarus. Od Hollywood do wielkich instytucji finansowych: za kulisami cyberwojny Korei Północnej do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *