#książki, #book, #recenzja

Friends. Przyjaciele na zawsze

Tytuł: Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach

Autor: Gary Susman, Jeannine Dillon, Bryan Cairns

Wydawnictwo: Sine Qua Non

Rok wydania: 2020

 

Opis ze strony wydawnictwa:

Za sprawą tej książki wielbiciele serialu mogą przenieść się na plan, na którym powstawały zdjęcia do produkcji nagrodzonej czterema statuetkami Emmy, jedenastoma People?s Choice Awards oraz Złotym Globem. Ten bogato ilustrowany przewodnik po odcinkach pozwoli fanom Przyjaciół przypomnieć sobie sto najlepszych odcinków i najpopularniejszych serialowych powiedzonek. Friends. Przyjaciele na zawsze przytacza też fragmenty najnowszych wywiadów z Davidem Cranem i Martą Kauffman, którzy opowiadają o początkach serialu, oraz ze scenografem Johnem Shaffnerem, zdradzającym, co go inspirowało przy tworzeniu mieszkania Moniki i Rachel oraz kawiarni Central Perk.

 

Przeżyjmy to jeszcze raz!

Wydawnictwo SQN systematycznie dopieszcza miłośników serialu Friends. W ubiegłym roku pojawiła się książka Kelsey Miller Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie i chociaż dla mnie pozycja była ciekawa, to jednak nie przypadła ona do gustu tym, którzy oczekiwali dużej ilości zdjęć i ciekawostek z kręcenia kolejnych odcinków. Przyjaciele na zawsze skutecznie obala oba zarzuty, ponieważ jest to album z fotosami najzabawniejszych scen oraz wspomnieniami najlepszych odcinków.

To, na co od razu zwraca się uwagę, to fantastyczna oprawa graficzna. Co tu dużo mówić – album jest po prostu ładnie wydany i cieszy oko. Sam układ książki, kolejnych rozdziałów (sezonów) sprawia, że trudno jest przerwać lekturę i co chwilę obiecujemy sobie, że to już ostatnia strona (odcinek). Oczywiście jako człowiek, który serial obejrzał od początku do końca wielokrotnie, chętnie zobaczyłabym zestawienie wszystkich odcinków, bo dobór najlepszych jest zawsze subiektywny, jednak rozumiem, że w takim wypadku techniczne przeszkody byłyby trudne do przeskoczenia.

Chociaż książkę czytało mi się bardzo dobrze i uznaję ją za świetne źródło wiedzy o samym serialu, to jednak udało mi się wychwycić kilka błędów merytorycznych (nie dotyczyły one bezpośrednio Przyjaciół). Trudno jest mi ocenić, kto w tym przypadku zawinił – autorzy czy tłumacz. Wszystkie te niedopatrzenia uznaję za drobne potknięcia, które ostatecznie nie wpływają znacząco na odbiór całej lektury.

Jeżeli jesteście fanami serialu – to książka dla Was. Jeżeli chcecie w końcu zapamiętać wszystkie kategorię ręczników Moniki – to książka dla Was. Jeżeli chcecie się dowiedzieć, kto pierwotnie w serialu miał grać kogo, ale ostatecznie zagrał kogoś innego – to książka dla Was. Jeżeli z sentymentem wracacie do serialu (niezależnie od tego, czy po raz enty oglądacie wszystkie dziesięć sezonów od deski do deski, czy tylko wybrane odcinki na wyrywki) – to książka dla Was. Przeżyjcie to jeszcze raz!

3 komentarze

  • Wolne Litery

    Uwielbiam ten serial, a jak dowiedziałam się o tej książke to od razu po nią sięgnęłam! Jest naprawdę świetna i przepięknie wydana! 🙂

    • niepoczytalna

      To prawda! Chociaż bardziej od zdjęć i szaty graficznej podobały mi się smaczki typu: pytania z quizu albo szczegółowe rozpiski kto, z kim, kiedy i dlaczego. ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *