#książki, #book, #recenzja

Sekretne życie Grety O.

Tytuł: Sekretne życie Grety O.

Autor: Cary Fagan

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Rok wydania: 2022

 

 

Opis wydawcy:

Hartley ma trzynaście lat i nieznośną świadomość, że nikt nie zwraca na niego najmniejszej uwagi. Ani starsza siostra, ani młodszy brat, o rodzicach już nie wspominając. Wszystkich zajmuje ucieczka z domu szesnastoletniego Jacksona, najstarszego syna.

A co może robić pozostawiony sam sobie nastolatek w takiej dziurze jak miasteczko Whirton? Chyba tylko poszukać szczęścia i jakiejś książki w miejscowej bibliotece, która jak się okazuje może skrywać nieoczywiste skarby.

Skąd między książkami wzięła się ręcznie zrobiona kartka? Kto kryje się pod inicjałami „g.o.” i skąd czerpie natchnienie? Stworzył więcej takich pocztówek? I czy rzeczywiście tajemniczy autor jest pokrewną duszą Hartleya, jak wydaje się chłopcu?

Odrobinę tajemnicza, ciepła i mądra opowieść obyczajowa dla nastolatków, ilustrowana zabawnymi, pomysłowymi kolażami przywodzi na myśl choćby nieśmiertelne młodzieżówki pióra Małgorzaty Musierowicz.

 

Samotność wykluczonych

W powieści Cary’ego Fagana wydanej przez Wydawnictwo Literackie dziwi mnie zastosowany na okładce zabieg marketingowy – porównanie do twórczości Małgorzaty Musierowicz. Choć na książkach tej drugiej wychowałam się i ciągle mam do nich duży sentyment, to z bólem serca przyznaję, że wiele elementów Jeżycjady zestarzało się brzydko – nawet jeśli są obrazem konkretnej epoki. Spuszczanie lania dzieciom i kpienie z nich nie bardzo nadaje się dla młodszych czytelników. Tymczasem Sekretnemu życiu Grety O. niewiele można zarzucić.

Już na pierwszy rzut oka książka intryguje ciekawą szatą graficzną – kolażami tworzonymi przez jedną z postaci (być może to szata graficzna ma na myśl przywodzić powieści Musierowicz?). W przeciwieństwie do zdecydowanej większości powieści młodzieżowych Fagan – z korzyścią dla opowiedzianej historii – skupia się na innych problemach nastolatków niż pierwsze miłości i sercowe rozterki. Wszak życie młodych ludzi jest trochę bardziej złożone.

Główny bohater, Hartley, zmaga się z poważnym problemem, który dotknął jego rodzinę – zniknięciem starszego brata. To wydarzenie nie tylko wpłynęło na funkcjonowanie domowników, ale również na sposób w jaki postronni ludzie postrzegają Hartleya. Sekretne życie Grety O. dalekie jest od infantylnych i słodkich rozwiązań. Problemy rodzinne, konflikty między rówieśnikami, kryzysy w przyjaźni, to tematy w których współczesny młody czytelnik może się odnaleźć oraz utożsamić z bohaterami wykreowanymi przez Fagana. Być może starszych czytelników (zwłaszcza rodziców nastolatków i nauczycieli) powieść też skłoni do myślenia?

Sekretne życie Grety O. to mądra i ciepła powieść o trudnych sprawach – trudnych zwłaszcza dla młodszej widowni. Momentami jest poprowadzona, jak klasyczna “młodzieżówka”, ale dzięki temu, że autor nie brnął za bardzo w zacieśnianie więzi między bohaterami (co zwykle ma miejsce w powieściach dla nastolatków) nie czuć w niej przesady i sztuczności. Polecam każdemu, kto ma potrzebę sięgnięcia po lekką lekturę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *