#książki, #book, #recenzja

Linie krwi

Tytuł: Linie krwi

Autor: Jesmyn Ward

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie

Rok wydania: 2021

 

 

Opis wydawcy:
Rodzinne brzmię

Proza Jesmyn Ward pozbawiona jest patosu i górnolotnych frazesów, przez co smutek, który się z niej wydobywa jest szczery i uderza czytelnika w jego najczulsze miejsca. Linie krwi były jej literackim debiutem, którym ustawiła poprzeczkę naprawdę wysoko.

W powieściach Ward jednym z najważniejszych elementów jest miejsce akcji – małe, zapadłe miasteczka zatoki Missisipi. Ludzie żyją tam z dnia na dzień bez większych perspektyw na poprawę swojego losu. Wysokie bezrobocie i używki niszczą miejscową społeczność i naznaczają brzemieniem kolejne pokolenia.

Linie krwi to opowieść o braterskiej miłości, która zostaje wystawiona na próbę. Kiedy jeden z braci bliźniaków małymi krokami osiąga założone cele, drugiemu życie zdaje się rzucać kłody pod nogi, co prowadzi do nawarstwiającej się frustracji i gniewu. Powolne zanurzanie się w miejscowym półświatku, szukanie ukojenia w narkotykach sprawia, że braterska więź zaczyna się rozluźniać.

Jesmyn Ward ma niezwykłą umiejętność przedstawiania swoich bohaterów. Codzienność, z którą się mierzą, jest brudna i bezlitosna. To najczęściej zaniedbani materialnie i emocjonalnie nastolatkowie, którzy są zmuszeni przedwcześnie dorosnąć i podejmować decyzje, których nie chciałby podejmować żaden dorosły. Łatwo można by zaszufladkować całą społeczność jako margines i patologię, ale prawda jest taka, że to obraz ludzi skrzywdzonych, porzuconych, których nikt nie nauczył, jak radzić sobie z życiem.

Proza Ward jest przejmująca. Każda kolejna powieść, po którą sięgam, przytłacza, ale nie pozbawia nadziei. Nie zawaham się użyć stwierdzenia, że jest to jedna ze zdolniejszych współczesnych pisarek. Chylę również czoła przed tłumaczem, który podołał zadaniu stworzenia tak trudnego, wymagającego przekładu, oddającego jednocześnie ducha powieści i dobrze brzmiącego w ostatecznej formie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *