#książki, #book, #recenzja

Córka

Tytuł: Córka

Autor: Elena Ferrante

Wydawnictwo: Sonia Draga

Rok wydania: 2017

 

Opis wydawcy:

Córka to powieść o sytuacji kobiet: konfliktach, które mogą się pojawić w małżeństwie, ginącej miłości i pasji, trudnych relacjach z dziećmi, które jednocześnie utrudniają i pomagają swobodnie wyrażać uczucia”.
La Stampa
Leda to rozwiedziona nauczycielka literatury angielskiej. Gdy jej córki wyjeżdżają do Kanady, by zamieszkać z ojcem, może się wydawać, że czeka ją okres pełen bólu i melancholii. Tymczasem kobieta z zażenowaniem stwierdza, że czuje się wolna, a jej życie staje się lżejsze.
Leda postanawia wyjechać na wakacje nad morze, na południe kraju. Kilka pierwszych dni upływa jej spokojnie, do czasu aż kobieta spotyka pewną obcesową rodzinę, w obecności której czuje niepokój, a czasem nawet strach.
Jedno, z pozoru niewinne, zdarzenie, sprawia, że do Ledy powracają wspomnienia wyborów, których dokonała jako matka, a które poważnie wpłynęły na losy jej rodziny. Z czasem ta spokojna opowieść o odkrywającej siebie na nowo kobiecie staje się historią konfrontacji z przeszłością i trudnym macierzyństwem…

 

Pułapka macierzyństwa

Proza Eleny Ferrante niezmiennie zachwyca mnie swoją intensywnością. Mam nieodparte wrażenie, że jest to jedna z niewielu autorek i autorów (wśród obojga płci) potrafiących ubrać w słowa emocje i odczucia, które wydają się nie do wypowiedzenia. Choć motyw roli kobiet i oczekiwań względem nich przewija się w dziełach tej autorki, to Córka najbardziej spośród wszystkich powieści skupia się na macierzyństwie.

Żadne poradniki, dobre rady babć i cioć, fora internetowe nie są w stanie przygotować na to, z czym wiąże się rodzicielstwo. Tak jak różni są ludzie, ich charaktery i temperament, tak różne bywają rodzaje macierzyństwa i to, jak ktoś sobie z nim radzi. Leda, główna bohaterka powieści Ferrante, wyjeżdża na wakacje, w czasie których niespodziewanie musi skonfrontować się z wyborami, których dokonała jako matka lata wcześniej.

Córka jest powieścią, w której wiele rzeczy zostaje przedstawionych w sposób symboliczny, jak chociażby lalka, która fabularnie odgrywa bardzo ważną rolę. Elena Ferrante kolejny raz wykazała się ogromną brawurą i ustami swoich bohaterek wypowiedziała myśli, których w prawdziwym życiu większość kobiet nie miałaby odwagi powiedzieć na głos. A szkoda, bo może gdyby o niektórych mrocznych stronach macierzyństwa mówiło się więcej, to przynajmniej część kobiet mogłaby przestać żyć w przekonaniu, że nie nadaje się do roli matki.

Córka to bardzo dobra, gęsta powieść, której fundamentem jest konfrontacja – z samym sobą, z oczekiwaniami względem podejmowanych ról, ale też względem innych ludzi. Ferrante ukazuje macierzyństwo odarte z wszelkiej radości związanej z posiadaniem dzieci. Właściwie niezależnie od podjętych wyborów posiadanie dzieci jawi się jako źródło nieszczęścia – skoro nawet Leda, która nie złożyła siebie całej na ołtarzu macierzyństwa, nie była w stanie czerpać satysfakcji z życia jakie wybrała – pomimo kariery, dobrego statusu materialnego i wolności.

 

***

 
 
 

Córka do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *