#książki, #book, #recenzja

Na rozdrożach

Tytuł : Na rozdrożach

Autor: Sylvain Prudhomme

Wydawnictwo: Nowe

Rok wydania: 2022

 

Opis wydawcy:

Opowieść z autostopowiczem w tle i w roli głównej, o sile przyjaźni i o pożądaniu, o byciu w drodze i o zatrzymaniu się, o pogoni za… i rezygnacji z…, o krzyżujących się życiowych drogach i ścieżkach, o stawaniu się dorosłym i o niedojrzałości – to z pewnością lektura na miarę naszych czasów, współczesna powieść drogi à rebours. Z refleksją o tych i dla tych, którzy spotykają ciągle wielu ludzi albo pragną spotkać tylko nielicznych dla nich ważnych.

Dobiegający czterdziestki pisarz Sacha przenosi się do miasteczka na południu Francji. Dowiaduje się, że mieszka tam autostopowicz – tak nazywa w myślach kolegę z lat studenckich, z którym wspólnie podróżowali. Spotykają się. Sacha poznaje też Marie, towarzyszkę życia kolegi, tłumaczkę literatury włoskiej, i ich kilkuletniego syna Agustína. Dawniej autostopowicz mówił Sachy: żyj, później będziesz pisał. Mimo upływu lat podział ról się nie zmienił: autostopowicz żyje, podróżuje, zawiera znajomości, a Sacha pisze i obserwuje go z daleka. Stopniowo jednak ten, który zostaje, też zaczyna żyć, kochać i podróżować, wymykając się smudze cienia…

 

O wolności

Do powieści Sylvaina Prudhomme’a podeszłam bez żadnych oczekiwań, ale i bez uprzedzeń. Opis z okładki był na tyle zdawkowy, że właściwie można było spodziewać się wszystkiego – od powieści drogi, po powieść obyczajową z wątkiem romansowym. Jednak kiedy zaczynałam lekturę, nawet przez myśl mi nie przeszło, że będzie to jedna z bardziej intrygujących historii na jakie ostatnio natrafiłam.

Cała fabuła Na rozdrożach obraca się wokół postaci autostopowicza – człowieka, którego można uznać za uosobienie wolności. Sama wolność wydaje się być najważniejszą wartością w życiu człowieka, ale czy jej osiągnięcie w ogóle jest możliwe? Czy mamy prawo egzekwować ją kosztem szczęścia najbliższych? Czy najbliżsi mają prawo ograniczać to, co my definiujemy jako wolność?

Prudhomme w swojej powieści w zawoalowany sposób stawia mnóstwo pytań dotyczących fundamentalnych wartości w życiu człowieka. Zestawiając ze sobą bohaterów o skrajnych osobowościach przedstawia różne postawy: egoizm, jednoczesne pragnienie i lęk przed poczuciem wolności, potrzebę bliskości, strach przed samotnością i utratą bliskiej osoby.

Odbiór i interpretacja Na rozdrożach w ogromnej mierze zależy od samego czytelnika. Dla wielu postać autostopowicza będzie fascynująca, dla innych nie do zniesienia. Prudhomme nie idzie utartymi ścieżkami a jego powieść – podobnie jak ludzka natura – jest nieprzewidywalna. Jedno jest pewne, kto raz spotkał autostopowicza, ten raczej niezbyt szybko wyrzuci go z myśli.

 

 

 

***

 

Na rozdrożach do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *